ZOBACZ FILM „HISTORIA PAMIĄTKI”

NASZ PATRON: WOJCIECH GÓRSKI

Wojciech

Wojciech Górski urodził się 23 kwietnia 1849 r. w Lekarcicach jako jedno z pięciorga dzieci Leonarda Antoniego Górskiego i Marii Magdaleny z Burskich. W 1859 r. ojciec wysłał Wojciecha do Warszawy. Tutaj uczęszczał do Gimnazjum na Nowolipkach o profilu humanis­tycznym, które skończył w roku 1867. Następnie podjął studia w Szkole Głównej. Ukończył Wydział Nauk Matematyczno-Fizycznych i został dyplomowanym nauczycielem. W wyniku popowstaniowych carskich restrykcji Górskim odebrano prawa majątkowe i Wojciech nie mógł powrócić do stron rodzinnych, był bez dachu nad głową i bez grosza. Podjął pracę nauczyciela w domach prywatnych, później w szkole Augustyna Szmurły. Tutaj poznał Anielę Skrzypińską. Wspólne ideały i głęboka miłość połączyły ich 30 września 1876 r. w związek małżeński. W 1877 r. otrzymał od władz carskich zezwolenie na założenie prywatnej szkoły w Warszawie. Zaś w roku 1883 otworzył nowoczesną szkołę przy ul. Hortensji 2, która przez długie lata była dla warszawiaków symbolem polskości. Wojciech Górski przez 62 lata był czynnym nauczycielem, w tym 58 dyrektorem. Zawsze twardy, nieustępliwy w walce o polską szkołę, nowatorski, prowadzący nienagannie dokumentacje i finanse. Marzył o pracy rolnika – ziemianina. Po wieloletnim oszczędzaniu zakupił posiadłość, do której należały Kopana i Księżowola. W tym momencie losy naszej pamiątkowskiej społeczności ściśle splotły się z dziejami rodziny Górskich. Znaczenie pana Wojciecha nie tylko dla tej naszej małej ojczyzny, ale dla całej rzeszy Polaków uświadomiła jego śmierć, która nastąpiła 11 lutego 1935r. Na uroczystościach pogrzebowych ks. dr Mieczysław Wąglewicz jako pierwszy wskazał na zasługi Wojciecha Górskiego mówiąc: „Ty coś był dla społeczeństwa naszego i rozumem i sercem i głosem sumienia.”

Sprawdź swoja wiedzę o Wojciechu Górskim w grze typu „milionerzy”

Tablica upamiętniająca rocznicę powstania naszej szkoły

Kolejni dyrektorzy naszej szkoły

Ryszard Zrobek Aleksandra Zrobek Józef Chodecki Feliksa Chodecka